Jak wygląda proteza szkieletowa?

Protetyka stwarza pacjentom wiele możliwości, które pozwalają przestać się martwić ubytkami w uzębieniu. To, co kiedyś spędzało sen z powiek i stanowiło sporą przeszkodę życiową, obecnie jest dostępne do usunięcia niemalże na wyciągnięcie ręki. Tym problemem są utracone zęby — na skutek chorób, uszkodzenia ich, wypadnięcia, po ekstrakcji. 

 

Pacjenci, którzy chcą pozbyć się kilku braków zębowych, prędzej czy później dowiedzą się, co to jest proteza szkieletowa, a także ile kosztuje proteza szkieletowa. Nie sposób jest rzetelnie rozpatrywać dostępne opcje leczenia protetycznego, jednocześnie nie wiedząc, co do zaoferowania ma jeden z najlepszych rodzajów protez! Dowiedz się, jak wygląda proteza szkieletowa i w jakich sytuacjach jest ona rekomendowana.

 

Co to jest proteza szkieletowa?

 

Proteza szkieletowa to rozwiązanie protetyczne, które doskonale sprawdza się w odbudowywaniu ubytków zębowych. Jej budowa opiera się o metalowy „rdzeń”, który zapewnia doskonałą stabilność całemu rozwiązaniu, przy jednoczesnym zachowaniu stosunkowo niewielkiej wagi całego rozwiązania. To rozwiązania składa się z filarów — czyli tego, co utrzymuje całą konstrukcję — a także przęseł, które stanowią właściwe wypełnienie ubytków zębowych.

 

Wśród wszystkich protez, to właśnie proteza szkieletowa jest najczęściej polecaną. W porównaniu do tradycyjnych protez akrylowych, proteza szkieletowa posiada wiele zalet, które sprawiają, że pacjenci rezygnują z protez akrylowych właśnie na rzecz protez szkieletowych. Przede wszystkim wynika to z tego, w jaki sposób taka proteza jest mocowana, a także jak wygląda proteza szkieletowa.

 

Proteza tego rodzaju jest mocowana na zębach własnych pacjenta, może być także zamocowana na implantach. Wobec tego trzyma się ona bardzo stabilnie i praktycznie nie istnieje możliwość, aby taka proteza samoistnie zmieniła swoje położenie. Dodatkowo, ze względu na konstrukcję, proteza szkieletowa jest dużo wygodniejsza w użytkowaniu — pokrywa ona mniejszą część podniebienia, przez co m.in. odczucia związane z jedzeniem są bardziej naturalne. To, jak wygląda proteza szkieletowa, stanowi jej ogromną zaletę.

 

Ile kosztuje proteza szkieletowa?

 

Wiesz już, jak wygląda proteza szkieletowa. Teraz warto zastanowić się, ile kosztuje taka proteza. Przede wszystkim należy nadmienić, iż na daną chwilę taka proteza nie może być refundowana z Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjenci, którzy chcieliby skorzystać z protezy szkieletowej, muszą opłacić jej wykonanie z prywatnych pieniędzy. W ramach NFZ oferowana jest tradycyjna proteza akrylowa.

 

Co do kosztów — dużo lepsza i bardziej nowoczesna technologia nie sprawia, że taka proteza jest nieosiągalna. W zależności od tego, jaki ubytek obejmuje proteza, a także w jaki sposób zostaje zamocowana, jej cena z reguły nie przekracza dwóch tysięcy złotych. Warto jednak poprosić stomatologa o całkowity kosztorys leczenia, tak aby leczenie protetyczne z wykorzystaniem protezy szkieletowej nie stanowiło obciążenia — lepiej jest się do tego odpowiednio przygotować.

Może Ci się również spodoba