Jedzenie-po-piaskowaniu-zebow

Jedzenie po piaskowaniu zębów

Aby utrzymać odpowiedni stan jamy ustnej, warto regularnie wykonywać profilaktyczne zabiegi w gabinecie dentystycznym.
Jednym z najważniejszych środków profilaktycznych, jakie stomatolog może zaoferować swoim pacjentom, jest piaskowanie zębów.
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy po piaskowaniu zębów można jeść i prowadzić normalny tryb życia.

Czy po piaskowaniu zębów można jeść?

Po piaskowaniu zębów należy odczekać co najmniej 60 minut przed jedzeniem i piciem. Podczas piaskowania uporczywe osady, takie jak osad nazębny i kamień nazębny, a także nieestetyczne przebarwienia są usuwane, a zęby są polerowane. Jedzenie i picie zaraz po zabiegu może szybko doprowadzić do powstania nowych osadów i przebarwień, a tym samym pogorszyć wynik profesjonalnego piaskowania zębów.

Piaskowanie zębów — na czym polega?

Jeden z podstawowych zabiegów higienizacyjnych — piaskowanie zębów, jest przeprowadzany za pomocą specjalnego urządzenia — piaskarki, która usuwa osady i przebarwienia z zębów, a także z trudno dostępnych miejsc, takich jak bruzdy i przestrzenie międzyzębowe. Piaskarka działa pod ciśnieniem, emitując strumień powietrza i wody z drobinkami substancji czyszczących. Drobinki te nazywane są piaskiem czyszczącym.
Strumień usuwa płytkę nazębną, kamień nazębny i lekkie przebarwienia, jednocześnie nie uszkadza szkliwa. Zabieg jest bezbolesny.
Dokładne usuwanie kamienia nazębnego i płytki nazębnej ma sens jako uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej i zębów i jest dobrym środkiem zapobiegawczym przeciwko próchnicy i paradontozie.

Ile trwa piaskowanie zębów?

Czas potrzebny na piaskowanie zębów zależy od stanu i ilości zębów. W przypadku osób dorosłych zwykle trwa to około godziny.
Ważne jest dokładne usunięcie płytki nazębnej, także w przestrzeniach międzyzębowych i poniżej linii dziąseł.
Długoterminowy sukces jest możliwy tylko przy dobrej higienie jamy ustnej.

Wskazówki po piaskowaniu zębów

Bezpośrednio po zabiegu nie zaleca się spożywać żadnych pokarmów. Powinno się unikać jedzenia przez co najmniej godzinę (najlepiej 2 godziny).
Przynajmniej przez 24 godziny nie należy jeść i pić produktów, które zawierają barwniki. Niewskazane jest picie kawy, herbaty, czerwonego wina i barwionych napojów (cola, niektóre soki). To samo dotyczy następujących produktów spożywczych: jagody, wiśnie, czereśnie, buraki, czerwona kapusta, ocet balsamiczny, sos sojowy.
Pokarmy zawierające cukier i kwaśne (owoce, ocet, napoje bezalkoholowe) zmiękczają szkliwo zębów, jest ono wtedy szczególnie podatne na uszkodzenia. W tym czasie powinno się powstrzymać od cukru i kwaśnych pokarmów.
Dotyczy to również papierosów, ponieważ nikotyna szybko prowadzi do powstawania nowych złogów i przebarwień, jako toksyna podrażnia początkowo wrażliwe dziąsła.
Należy również pamiętać o regularnej i dokładnej higienie jamy ustnej.
Personel gabinetu zazwyczaj motywuje pacjentów i instruuje jak dbać o higienę jamy ustnej, wyjaśnia jak prawidłowo używać szczoteczki do zębów, nici dentystycznej, szczoteczek międzyzębowych.