Z wizytą u dentysty nie należy zwlekać. Warto wybrać się do gabinetu stomatologicznego już z małym dzieckiem. Ma to na celu kształtowanie właściwych nawyków. Profilaktyka jest kwestią priorytetową. Regularne wizyty u dentysty umożliwiają wykrycie nieprawidłowości we wczesnym stadium, uchronienie się przed rozwojem poważnych schorzeń i kosztownym leczeniem. Pojawia się jednak pytanie, kiedy powinna mieć miejsce pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym i jak je do niej odpowiednio przygotować.
Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym
Niektórzy kojarzą wizyty u dentysty z czymś niezwykle nieprzyjemnym. Omijają jego gabinet szerokim łukiem. Zapominają, że profilaktyka jest podstawą. To właśnie dzięki niej możliwe staje się uchronienie przed szeregiem problemów ze strony jamy ustnej. Trudno mówić o zdrowym i ładnym uzębieniu, jeśli pomija się wizyty kontrolne.
Niektórzy odpowiadają odwiedzają dentystę dopiero w momencie wystąpienia nieprzyjemnych objawów, przede wszystkim uporczywego bólu obniżającego komfort życia. Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym nie musi być jednak stresująca. Najlepiej wybrać się z nim do dentysty w momencie, gdy nie występują żadne problemy zębami. Dziecko ma okazję zobaczyć, jak wygląda gabinet stomatologiczny.
Oczywiście zaleca się wybrać do dentysty dziecięcego. Ma on odpowiednie podejście do młodych pacjentów. Do znajomego miejsca, w którym panuje przyjemna atmosfera, chce się wracać. Pojawia się wobec tego pytanie, kiedy wybrać się do z dzieckiem do stomatologa po raz pierwszy. Mówi się, że najlepiej zrobić to po wyrżnięciu pierwszych zębów. Ma to zwykle miejsce już po kilku miesiącach od urodzenia.
Podczas regularnych wizyt stomatolog sprawdza, czy proces ząbkowania przebiega właściwie. Ocenia stan jamy ustnej dziecka. Jeżeli nie występują żadne nieprawidłowości, to wystarczające będzie odwiedzenie dentysty co 3 miesiące. Bardzo ważna jest także to, aby dziecko znalazło się w gabinecie stomatologicznym w wieku mniej więcej trzech lat. Ma już zwykle cały komplet zębów mlecznych. Jest to odpowiedni moment na to, aby wykryć wady zgryzu i w razie konieczności wdrożyć leczenie ortodontyczne.
Wizyta adaptacyjna dziecka
Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym ma służyć przede wszystkim do poznania lekarza, zapoznania małego pacjenta z jego gabinetem. Nie powinno się doprowadzać do sytuacji, w której dziecko trafia do stomatologa ze względu na konieczność wdrożenia leczenia. Wiąże się to z szeregiem nieprzyjemnych doświadczeń, co niestety zraża małego pacjenta. Zaczyna się stresować przed każdą kolejną wizytą i wręcz odczuwać strach. Dentysta będzie kojarzony z czymś nieprzyjemnym. Bardzo ważna jest wobec tego wizyta adaptacyjna.
Będzie to świetna opcja już w przypadku dwulatków. Dla dziecka pobyt w gabinecie stomatologicznym jest ciekawym przeżyciem. Ma możliwość na spokojnie zapoznać się z nowym otoczeniem. Jest to sposób na pokazanie, że wizyta w gabinecie dentystycznym nie jest niczym strasznym. Nie pozostaną niemiłe wspomnienia w postaci bólu i złowrogiego dźwięku borowania. Dziecko w przyszłości nie będzie się bać dentysty i omijać go szerokim łukiem. Wizyty stomatologiczne staną się czymś normalnym. Oczywiście rodzice również powinni dawać przykład i regularnie odwiedzać stomatologa.
Jak wygląda wizyta u dentysty z dzieckiem?
Wiele osób zastanawia się, jak wygląda pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym. Warto poświęcić trochę czasu na znalezienie dobrego stomatologa dziecięcego. Odpowiednie podejście lekarza to podstawa. Powinien być cierpliwy, empatyczny, wyrozumiały. Podczas wizyty adaptacyjnej pokazuje narzędzie dentystyczne i tłumaczy, do czego służą, na czym polega jego praca. Odpowiada na wszystkie pytania, zaspokaja dziecięcą ciekawość. Stomatolog zachęci dziecko do mycia zębów, pokaże także prawidłową technikę. Zostaną obejrzane zęby, wykonane proste i bezbolesne czynności. Zęby mleczne są szczególnie narażone na rozwój próchnicy. W przypadku regularnych wizyt u stomatologa możliwe jest wykrycie ubytków próchniczych we wczesnym stadium. Szybka interwencja umożliwia uchronienie się przed inwazyjnym leczeniem.
Podczas wizyty u stomatologa zostaną poruszone tematy dotyczące diety dziecka. Ma ona ogromny wpływ na kondycję zębów. Niektóre produkty sprzyjają rozwojowi próchnicy, rodzice nie zdają sobie nawet z tego sprawy. Przed udaniem się do stomatologa dziecko musi zostać poinformowane o tym, czego się spodziewać. Należy także mu powiedzieć, co będzie się działo w gabinecie dentystycznym. Dziecko obserwuje reakcję rodziców, dlatego pozytywne nastawienie to podstawa. Znaczenie ma również to, aby wybrać właściwą porę dnia. Do dentysty należy pójść z dzieckiem wypoczętym. Zmęczony pacjent będzie marudny, mniej chętny do współpracy. W przypadku małych dzieci należy oczywiście towarzyszyć im w gabinecie stomatologicznym. Obecność rodzica nie jest jednak koniecznością. Zadaniem lekarza będzie to, aby zadbać o komfort małego pacjenta. Dziecko ma czuć się bezpiecznie i swobodnie.