Problemy z dziąsłami nie powinny być bagatelizowane. Jeśli wystąpią, to należy udać się do stomatologa w celu postawienia trafnej diagnozy i wybrania właściwego sposobu leczenia. Stany zapalne mogą świadczyć o różnych chorobach przyzębia. Jeżeli zaniedba się kondycję dziąseł, to niestety trzeba liczyć się z szeregiem negatywnych konsekwencji. Jeśli dojdzie do zaczerwienienia, krwawienia z dziąseł i rozchwiania zębów, to niestety najczęściej wskazuje to na groźną paradontozę. Pora dowiedzieć się, problem z dziąsłami leczenie na czym polega.
Jakie są choroby dziąseł?
Choroby dziąseł nie pojawiają się nagle. Jest to proces stopniowy, składa się na niego wiele czynników. Jeśli problem zostanie zauważony we wczesnym stadium i wdroży się leczenie, to można uchronić się przed poważnymi konsekwencjami. Niestety wiele osób lekceważy różne niepokojące objawy dziejące się w jamie ustnej. Nie jest normalne, aby dziąsła były zaczerwienione i opuchnięte. Ich dotykanie nie może sprawiać bólu, niepokojące staje się także ich krwawienie podczas szczotkowania. Jeśli szyjki zębowe stają się nadwrażliwe na ciepło i zimno, to również powinna zapalić się w głowie lampka ostrzegawcza. Dziąsła nie mogą być oddzielone od zębów ani się ruszać. Zaniepokoić powinna także nieprzyjemna woń z ust.
Bakterie znajdujące się w płytce nazębnej są groźne, bo przyczyniają się do powstania stanów zapalnych. Jeśli podczas mycia zębów widać ślady krwi, to powinno się z tym zgłosić do stomatologa. Na tym etapie można całkowicie wyleczyć choroby dziąseł i uchronić przed poważnymi konsekwencjami. Jeśli jednak ktoś to bagatelizuje, to dojdzie nawet do zapalenia w głębszych warstwach tkanek. To z kolei jest już prosta droga do uszkodzenia kości i włókien odpowiadających za utrzymanie zębów na swoim miejscu. Powstawanie kieszonek pod dziąsłami sprawia, że trafiają do nich resztki pokarmowe stanowiące pożywkę dla chorobotwórczych bakterii. Zaczynają one się nadmiernie rozmnażać i siać spustoszenie w całej jamy ustnej. Nieleczenie chorób dziąseł sprawia, że z czasem się opuszczają i odsłaniają korzenie zębowe. Rozchwiane zęby świadczą o paradontozie.
Usunięcie nadmiaru płytki nazębnej
Najlepiej, jeśli nie byłoby nigdy potrzeby dowiedzenia się, problem z dziąsłami leczenie na czym polega. Niestety nie zawsze udaje się uchronić przed rozmaitymi schorzeniami dotyczącymi jamy ustnej. Jako że w płytce nazębnej gromadzą się bakterie, to bardzo ważne staje się regularne usuwanie jej. Niestety najczęściej nie wystarczy szczotkowanie zębów. Trzeba udać się do stomatologa, który profesjonalnie ściągnie nalot. Jest to najlepsza profilaktyka. Zabieg skalingu skutecznie niweluje złogi kamienia i dodatkowo przeciwdziała jego powstawaniu. Możliwe staje się zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób przyzębia i jednocześnie cieszenie pięknym uśmiechem. Zęby stają się wolne od przebarwień, ciemnych plam.
Nie można lekceważyć nalotu na szkliwie, bo gromadząca się płytka nazębna z czasem staje się kamieniem nazębnym. Problem z dziąsłami leczenie polega też między innymi na usunięciu jej nadmiaru. Konieczne jest codziennie usuwanie nalotu, do czego świetnie sprawdza się szczoteczka soniczna. Jeśli ktoś zaniedbał już kondycję dziąseł i doszło do pogłębienia problemu, to niestety nie można liczyć na szybkie rozwiązanie go. Leczenie paradontozy trwa i jest to proces wieloetapowy. W pierwszej kolejności usuwa się kamień nazębny z powierzchni zębów, co już wiąże się ze zniwelowaniem szeregu nieprzyjemnych objawów.
Po tym, jak wystąpił problem z dziąsłami leczenie staje się konieczne. Po przeprowadzeniu zabiegu skalingu mającego na celu usunięcie kamienia nazębnego można odczuć i zobaczyć wyraźną różnicę. Dziąsła mają nareszcie możliwość powrócenia do swoich pierwotnych miejsc. Kolejnym etapem leczenia staje się zniwelowanie powiększonych kieszonek. Do ich zlikwidowania konieczne jest jednak wdrożenie leczenia chirurgicznego. Jeśli paradontoza nie przyczyniła się jeszcze do rozchwiania zębów, to wystarczające staje się dokładne ich oczyszczenie i spłycenie. Wymaga to wykonania zabiegu mającego na celu wyskrobanie powstałego kamienia nazębnego na korzeniach zębowych.
Choroby dziąseł a leczenie
Problem z dziąsłami leczenie na czym polega? W przypadku chorób przyzębia stosuje się rozmaite leki. Do zniwelowania stanów zapalnych można sięgnąć po naturalne środki typu propolis, aloes i echinacea. W ten sposób możliwe staje się zniwelowanie krwawienia i obkurczenie tkanek. Wstrzykuje się w dziąsła również rozmaite leki, które działają przeciwzapalnie. Ich zadaniem staje się także stymulowanie procesu regeneracyjnego w tkankach. Oczywiście nie wystarczy podanie paru zastrzyków. Czasem trzeba zrobić ich nawet kilkadziesiąt w celu uzyskania pożądanych efektów. W stomatologii używa się również szereg specjalnych medykamentów, które są w stanie odtworzyć zniszczone tkanki. Podaje się je do kieszonek dziąsłowych. Świetnie sprawdza się także laseroterapia, która polega na naświetlaniu dziąseł, co ma na celu przeciwdziałanie rozchwianiu zębów i przyspieszeniu regeneracji kości, usunięcie zniszczonych tkanek.