Źle wyleczony ząb kanałowo – objawy złego leczenia

Źle wyleczony ząb kanałowo – objawy złego leczenia

Leczenie kanałowe to ostatni sposób na uratowanie zęba. Narosło wobec niego wiele mitów, które wywodzą się jeszcze sprzed kilkudziesięciu lat. Przede wszystkim kojarzone jest z dużym bólem podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym. Ten stereotyp sprawia, że wielu Polaków zjawia się u dentysty, gdy ból zęba jest nie do wytrzymania. Na szczęście powoli się to zmienia.

Leczenie kanałowe – co warto wiedzieć

Leczeniem kanałowym zajmuje się stomatolog endodonta. Endodoncja to specjalizacja stomatologiczna, która dzięki nowoczesnym technologiom i stosowanym środkom pozwala na uratowanie chorego zęba.

Osoba dbająca o swoje uzębienie powinna regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, wizyty zalecane są co pół roku. Podczas takiej wizyty lekarz dokonuje przeglądu zębów i ewentualnie leczy niewielkie zmiany próchnicowe i ubytki.

Próchnica to najczęstsza przyczyna bólu zęba, może rozwijać się przez wiele lat nie dając żadnych objawów. Początkowo rozwija się na szkliwie i na tkance kostnej zęba, potem przenika do miazgi zębowej. Pierwszymi objawami są reakcje zęba na ciepła lub niską temperaturę, ból jednak ustępuje po kilku minutach. Jeżeli w tym momencie nie podejmiemy leczenia, to próchnica będzie się rozwijać, a ból stanie się nie do wytrzymania i konieczne będzie kanałowe leczenie zęba.

Leczenie to polega na bardzo dokładnym wyczyszczeniu kanałów zębowych z toksyn bakteryjnych. Zabieg musi być wykonany bardzo dokładnie, dlatego w nowoczesnych gabinetach wykonywany jest z użyciem mikroskopu. Po oczyszczeniu kanałów są one dezynfekowane i wysuszane. Dopiero teraz można je wypełnić. Najczęściej używa się do tego ciekłej gutaerki, która idealnie dopasuje się do kształtu kanałów i zablokuje dostęp bakterii. Ostatnim etapem jest założenie plomby lub korony.

W zależności od zaawansowania próchnicy, leczenie przeprowadzane jest w trakcie jednej lub dwóch wizyt.

Przyczyny bólów po leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym, a więc pacjent nie odczuwa żadnego bólu. Środek znieczulający działa jeszcze przez kilka godzin po leczeniu. Potem niektórzy pacjenci mogą odczuwać niewielki ból, ale ustępuje on po zażyciu popularnych środków przeciwbólowych.

W przypadku, gdy ból utrzymuje się powyżej 4 dni, należy udać się na wizytę kontrolną do dentysty. Powinien on wykonać zdjęcie kontrolne RTG i sprawdzić, czy wszystkie kanały zębowe zostały prawidłowo wypełnione.

Objawy po leczeniu kanałowym

Po prawidłowo przeprowadzonym leczeniu kanałowym nie ma właściwie żadnych dodatkowych objawów. Lekka opuchlizna dziąsła, niewielki ból ustępuje po 3-4 dniach.

Niestety nie zawsze leczenie kanałowe kończy się sukcesem. Źle przeprowadzone objawia się przede wszystkim silnym bólem, który utrzymuje się przez dłuższy czas. To oznacza, że któryś kanał nie został dokładnie oczyszczony lub niedokładnie wypełniony, oznacza to konieczność ponownego otwarcia zęba i ponownego leczenia kanałowego.

Leczenie endodontyczne to obecnie jedyny sposób na uratowanie chorego zęba i warto to robić, bo żaden rodzaj protezy nie zastąpi funkcji zęba naturalnego.